czwartek, 10 lutego 2011

Analiza portalu Poland.gov.pl



Wstęp

      Poland.gov.pl to rządowa witryna promująca Polskę. Strona przeszła gruntowną przebudowę w 2009 r. Pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych odpowiadają za jakość serwisu. Właśnie na tę wątpliwą jakość uwagę zwrócili autorzy poniższego wpisu. W podsumowaniu przedstawiamy, udostępnione na BIP MSZ, wynagrodzenia brutto osób odpowiedzialnych za portal. Przydadzą się mocne nerwy – niekiedy włos na głowie się jeży na myśl, jakimi metodami można informować świat o Rzeczpospolitej Polskiej.
      Analiza została przeprowadzona w okresie 05-10.02.2011 roku. Portal oceniono w ośmiu kategoriach. W każdej z nich serwis mógł zdobyć maksymalnie – 10 punktów, a minimalnie – 1 punkt. W walidacji za błędy w kodzie HTML i CSS stosowana jest punktacja ujemna.

      Promocja po polsku – czyli jak zrazić do siebie użytkownika.



1. Przejrzystość i prewencyjność

Witryna internetowa, promująca Polskę nie jest przejrzysta a jej prewencyjność pozostawia wiele do życzenia. Już na samym początku korzystania z serwisu irytuje filmik, który po paru sekundach automatycznie się chowa. Zaczynając czytać interesującą nas informację, niespodziewanie tekst przesuwa się w górę. Przechodząc na którąkolwiek z podstron serwisu dzieje się dokładnie to samo. Jest to bardzo rozpraszające.
Plusem jest, że nie ma problemu ze znalezieniem głównych kategorii, jednak rozmieszczenie pozostałych elementów na stronie wygląda przypadkowo.


www.poland.gov.pl

Od strony graficznej serwis prezentuje się ubogo. Tło składa się jedynie z kilku chmurek w górnej części ekranu. Zaprezentowane miniaturki flagi narodowej oraz godła, z całym szacunkiem, wyglądają żałośnie. Całe szczęście, że można je w nowym oknie powiększyć. Kilka innych grafik także zostało wykonanych niechlujnie.


www.poland.gov.pl
www.poland.gov.pl

Odsyłacze w portalu często są nieprecyzyjne i to nawet na stronie głównej...

www.poland.gov.pl
          
         Podobnych błędnych oraz nieaktualnych linków w portalu jest bardzo dużo. Poniżej kilka najbardziej skandalicznych przykładów.

http://www.poland.gov.pl/Czesciowe,zacmienie,slonca,widoczne,w,Polsce,Kalendarium,5577x796.html

http://www.poland.gov.pl/Wigilia,Bozego,Narodzenia,w,Kosciele,prawoslawnym,Kalendarium,5577x798.html


http://www.poland.gov.pl/Tapety,1588.html

http://www.poland.gov.pl/Orkiestry,swiata,,Wielkie,symfonie,XX,i,XXI,wieku,Kalendarium,5577x861.html
http://www.poland.gov.pl/Kalendarium,5577.html


http://www.poland.gov.pl/Polec,znajomemu,6907doc11664.html

http://www.poland.gov.pl/Znajdz,miejsce,na,Twoja,inwestycje,7030.html


http://www.poland.gov.pl/Polacy,podbijaja,wielkie,wytwornie,Kalendarium,5577x832.html


http://www.poland.gov.pl/V,NOC,MUZEOW,w,KRAKOWIE,,Muzeum,Narodowe,Kalendarium,5577x21.html


www.poland.gov.pl/Partnerzy,www.poland.gov.pl,9764.html

http://www.poland.gov.pl/Rok,Herberta,Podroze,Pana,Cogito,Kalendarium,5577x64.html
http://www.poland.gov.pl/Baza,marsjanska,w,Polsce,Kalendarium,5577x35.html

Lista nieaktywnych linków, zamieszczonych na portalu jest całkiem długa. Poniżej wykaz tylko niektórych z nich:



  • http://www.polska!year.pl/
  • http://www.designeurope2010.eu/index.php?lang=pl
  • http://www.culture.pl/sztuki
  • http://www.trwarszawa.pl/pl/home/1609/index.html
  • http://www.diapozytyw.pl/
  • http://www.nauka.gov.pl/mn/
  • http://www.pks.katowice.pl/
  • http://www.kluszyn1610.pl/?page_id=25
  • http://prot.pomorskie.info/
  • http://www.flights.poland.com
  • http://www.eracareers-poland.gov.pl/
  • http://www.prywatni.pl/
  • http://www.zrp.pl/
  • http://www.praca.gov.pl/
  • http://www.epuls.praca.gov.pl/
  • http://www.praca.gov.pl/index.php?page=units
  • http://migracje.gov.pl/
  • http://republika.pl/sspkadyny/
  • http://www.reges.pl/chatazbojcow.htm
  • http://5lat.ukie.gov.pl/pl/bieg-od-konstytucji-3maja-do-unii-europejskiej
  • http://www.vectra.pl/internet,2,0,0.html/
  • http://www.slowawsieci.co/
  • http://www.wirtualnemdia.pl/
  • http://fbc.pionier.net.pl/owoc/?action=ChangeLanguageAction&language=pl
Poniżej dwa wyróżnione przez nas smaczki, które odsyłają do innych stron, niż zapewniał wpis na stronie:
  • Konfederacja Pracodawców Polskich: http://www.kpp.org.pl/ w rzeczywistości kieruje do logowania na skrzynkę pocztową,
  • Akademicki Związek Sportowy http://www.azs.com.pl/ w rzeczywistości kieruje do strony poświęconej apartamentom w  Zakopanem.
Reasumując – przejrzystość oraz prewencyjność serwisu są bardzo kiepskie. Mnogość błędów, mylnych odsyłaczy, linków prowadzących do pustych podstron – to nie powinno mieć miejsca w żadnym profesjonalnym serwisie. Można pokusić się o przypuszczenie, iż portal został stworzony oraz jest prowadzony przez amatorską firmę.



Ocena: 1
2. Nawigacja

      Witryna zawiera sporo wewnętrznych hiperłączy, i dość duża ich liczba prowadzi do pustych podstron np. http://www.poland.gov.pl/www.festiwal.at.edu.pl. Na stronie Kalendarium brakuje przycisków pozwalających płynie przechodzić między nowymi a starszymi wydarzeniami. Chcąc sprawdzić wydarzenia z poprzednich miesięcy, jesteśmy zmuszeni wybierać datę z zamieszczonego obok kalendarza. Jest to proces znacznie bardziej czasochłonny, niż gdybyśmy mogli skorzystać z nawigacyjnych buttonów. 
     W serwisie do nawigacji posłużyć mogą nam:
  • mapa strony,
  • wewnętrzna wyszukiwarka.
 
      Mapa strony, umieszczona w dolnej części portalu, spełnia swoje zadanie. Ale tylko w wersjach: polskiej, portugalskiej oraz chińskiej.


http://en.poland.gov.pl/

     
Wewnętrzna wyszukiwarka jest zawodna. Mimo iż szukane informacje są zamieszczone w serwisie, to wyszukiwarka ich nie znajduje. Najczęściej w wynikach szukajki pojawia się lakoniczny komunikat „Znaleziono 0 odpowiedzi”. W alternatywnych wersjach językowych jest analogicznie.







http://www.poland.gov.pl/W%C5%82adza+ustawodawcza,10,szukaj.html
Stworzenie narzędzi nawigacyjnych „na pokaz” mija się z celem. Jeżeli proponuje się użytkownikowi jakąś funkcjonalność, należy dopilnować aby była sprawna.
     Ocena: 2

3. Sprawność  

      W dotarciu do potrzebnych informacji, jak się okazało, nie możemy liczyć na wewnętrzną wyszukiwarkę. Jeśli informacji poszukuje np. obywatel Niemiec, nie skorzysta również z mapy strony. Kalendarium można przeszukiwać jedynie chronologicznie. Nie ma możliwości wyszukania tylko jednego typu wydarzeń, np. tych związanych z kulturą.
      Główne menu zostało podzielone na:
  • Poznaj Polskę 
  • Informacje praktyczne
  • Turystyka
  • Nauka i Biznes 
 
      Podział jest logiczny i klarowny. Jednak kategorie zawarte w tych działach powielają się. W „Informacjach praktycznych” znajdują się „Noclegi w Polsce”, w „Turystyce” – „Noclegi”. Podobnie jest z „Kuchnią Polską” (zapis zgodnie z oryginałem), także widnieje w dwóch głównych kategoriach. Jest to dowód niezdecydowania w tworzeniu drzewa kategorii. Część informacji została prawdopodobnie mylnie przypisana do głównych kategorii. „Formalności przy przekraczaniu granicy” można by przypisać do „Turystyki” zamiast do „Informacji praktycznych”. Zamieszczone treści w „Dodatkowych informacjach”, to atrakcje turystyczne i powinny być umieszczone w dziale „Warto zobaczyć”. 
      Portal wspomaga osoby chcące zainwestować w Polsce. Udostępniona jest w tym celu m.in. możliwość wyszukania partnera biznesowego. Filtrować można wg regionu lub branży. Niestety dotarcie do informacji o partnerach biznesowych, sortowanych po branży jest niemożliwe. Każdorazowe kliknięcie w mapkę odsyła do Strony głównej serwisu.

http://www.poland.gov.pl/Znajdz,partnera,biznesowego,wg,branzy,6228.html


„Wydarzenia” – strona umożliwia sprawdzenie wydarzeń w Polsce od roku 2005. Jednak  najwcześniejsze dostępne informacje, to te z 2008 roku. Tym samym dotarcie do archiwalnych wydarzeń jest niemożliwe. 


http://www.poland.gov.pl/Kalendarium,5577.html
Ocena: 4


4. Elastyczność

     Ważnym czynnikiem każdego serwisu jest dostosowywanie się do potrzeb użytkownika. Portal Poland.gov.pl podjął taką próbę. Plus za możliwość zmiany wielkości czcionki. Osoby słabowidzące nie będą miały problemów z zapoznaniem się z zawartością serwisu. Są również alternatywne wersje językowe. W sumie jest ich osiem. Czy to dużo czy mało, jak na oficjalny portal promocyjny Rzeczpospolitej Polskiej? Jesteśmy zdania, iż jest to raczej skromna liczba. Zaskakująca jest arabska wersja językowa portalu. Znacznie różni się od oryginalnej wersji. Brakuje filmików promocyjnych, posiada inne elementy niż polska wersja językowa, nie ma także górnego, horyzontalnego menu.

http://ar.poland.gov.pl/
    
W alternatywnych wersjach językowych zdarzają się nieprzetłumaczone fragmenty tekstu.


http://fr.poland.gov.pl/Envoyer,%C3%A0,un,ami,9737doc8206.html
 
      Jak już wcześniej zauważyliśmy, funkcja „Poleć znajomemu” jest nieaktywna. Przykładowo ta opcja w wersji francuskiej posiada komunikaty systemowe pisane po polsku np.: „Imię i nazwisko osoby polecającej”, a po kliknięciu „Poleć znajomemu” wyskakuje krzykliwy, bo wyposażony w aż trzy wykrzykniki, komunikat o treści: „Dziękujemy!!! Wiadomość została wysłana.”. W trakcie korzystania z serwisu łatwo zauważyć też, że nie wszystkie informacje zostały wyposażone w opcję „Wersja do druku”. 
      Kolejny, fakt dość irytujący, to brak kontaktu. W całym portalu nie ma wzmianki z kim można by się skontaktować. Żadnego adresu e-mail, numeru gg lub innej formy kontaktu, poprzez który istniałaby możliwość zgłaszania sugestii, uwag czy zapytań. Również użytkownikom nie udostępniono wyboru formatu, w jakim chcieliby zapoznać się podczas korzystania z dostępnych w portalu dokumentów off-line (wersje pdf najczęściej są datowane na 2004 r.).



www.poland.gov.pl
Ocena: 4


5. Aktualność

     
Aktualność portalu Poland.gov.pl to jego pięta Achillesowa. Większość informacji zamieszczonych w serwisie jest archiwalna. Chyba nie trzeba przypominać, że dla oficjalnego portalu ten element powinien być sprawą priorytetową. Wprowadzanie użytkowników w błąd poprzez przedawnione, a co za tym idzie – mylne informacje to przykład ignorancji administratorów. Czasami można odnieść wrażenie jakby serwis został porzucony przez swoich twórców.
      Święta narodowe – Dni wolne od pracy to fraza często poszukiwana przez użytkowników na stronie tego portalu. Mimo to nie zadano sobie trudu by przystosować wykaz do stanu faktycznego. Co śmieszniejsze, zaktualizowany wykaz znajduje się w innym miejscu serwisu, ale aby do niego dotrzeć potrzeba trzech przeklików:

Polska | portal promocyjny » Informacje praktyczne » Tradycje i święta » Dni wolne od pracy w 2011 roku

      Biografie znanych Polaków kończą się na 2001 roku, np.: Olgi Tokarczuk, Romana Polańskiego, Jerzego Pilcha czy Adama Małysza. Wiadomo – tego problemu nie ma z Mikołajem Kopernikiem czy Bolesławem I Chrobrym.

     Administrator odpuścił sobie czytanie ze zrozumieniem tekstu z kalendarium imprez sportowych:

Polska | portal promocyjny » Poznaj Polskę » Sport » Największe Imprezy Sportowe

„Lista największych mistrzostw planowanych w Polsce w najbliższych latach:
• Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie 23.08. – 30.08.2009
http://www.wioslarstwo.poznan.pl/
• EuroBasket2009 07.09. – 20.09.2009
http://www.eurobasket2009.org/
http://www.e-basket.pl/Eurobasket_2009
• Mistrzostwa Europy w Siatkówce Kobiet 25.09. – 04.10.2009”. 

Autorzy (10.02.2011) – sami nie wiemy, co my zaplanowaliśmy na najbliższy 2009 rok...

Poniżej tylko kilka z „aktualnych” informacji dotyczących Polski i Polaków:

http://www.poland.gov.pl/Polska,w,liczbach,7028.html

www.poland.gov.pl


http://www.poland.gov.pl/Wladza,ustawodawcza,116.html

http://www.poland.gov.pl/Olga,Tokarczuk,6751.html

http://www.poland.gov.pl/System,edukacji,6212.html

www.poland.gov.pl

      Serwis jest w dużej mierze nieaktualny. Administrator, odpowiedzialny za aktualność portalu, podchodzi z pełną ignorancją do tego zadania. 
Ocena: 1

6. Treść 

      Strona internetowa to ogromna wartość, która może kreować pożądany wizerunek RP w świadomości odbiorców. Treść, forma i jakość strony, to trzy czynniki, które mogą pozytywnie wpływać na postrzeganie naszego kraju wśród obcokrajowców. Działania administratorów powinny skupić się na jasno ukierunkowanym procesie dzielenia się przydatnymi i unikalnymi treściami. Informacja, wprowadzona w obieg sieci – pomnaża się. Miejcie to Państwo na uwadze podczas kolejnych aktualizacji strony. Przedawnione „newsy” są dla internauty bezwartościowe. Taka strona jak Poland.gov.pl, powinna wyznaczać trendy i być przykładem nieskazitelnej polszczyzny. Tymczasem spotykamy się z nagminną praktyką bezmyślnego wrzucania informacji metodą Ctr+C – Ctr+V, bez odlinkowania źródeł i z przejściami do nieistniejących stron. 
      Strona nie posiada ujednolicenia stosowanych zasad w publikowanych tekstach. Przede wszystkim brakuje konsekwencji pod względem edytorskim. Poland.gov.pl powinna pokazywać jak poprawnie pisać po polsku, a tymczasem serwuje się nam to, co widać. Nieposegregowane dane na aktualności i archiwum to cecha charakterystyczna kontentu strony. Przykładowo Polska w liczbach to wykresy przedstawiające polską gospodarkę zaledwie do stanu z VI 2008 r. Jedynym zaobserwowanym plusem jest fakt podania odnośnika do rzetelnych danych na stronie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku danych demograficznych: Ludność (jakież wyszukane rozbicie na akapity). Widocznie założono, że liczebność Polaków nie zmieniła się od 2003 r.

Także po cóż aktualizować informacje dla potencjalnych inwestorów? Po cóż stosować spacje? A tak naprawdę – po co inwestować w Polsce?:


„Poland | promotional website » Science and Business » International Economic Relations » Why to invest in Poland?
Profitability analysis in shifting the manufacturing activities of an automotive companies fromGermany to Poland. 
Source: BCG, Polish competitive advantages report,Warsaw, 14.07.2004”


Waluta i kurs wymiany – pomińmy fakt dezaktualizacji danych, nieistniejących – a wspomnianych tabel i ramek. Wisienką na torcie tego tekstu jest ostatnie zdanie – bardzo enigmatyczne w swojej nielogiczności: „Wg dzisiejszych ocen, nastąpi to prawdopodobnie w latach 2012 - 2011.”.

Lapsusy, a może nawet świadome stylizacje językowe z działu Ludzie nauki. Niekonsekwentne stosowanie dywizów, błędy logiczne, różnorodne stosowanie dat, powtórzenia, urwane, nielogiczne zdania, brak jednorodności stylistycznej:

„Maria Curie-Skłodowska – dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Henriego Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 r. z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. W Warszawie na Starym Mieście istnieje jej Muzeum.

Ignacy Łukasiewicz - (1822 - 1882), polski aptekarz i pionier światowych badań nad destylacją ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej. Był również wielkim społecznikiem. Propagował zakładanie sadów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali itd., finansując wiele inicjatyw z własnej kieszeni, walczył z biedą i alkoholizmem, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne.

Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski - dokonali skroplenia powietrza (następnie tlenu, azotu i tlenku węgla) dokonali w Krakowie w 1883 r. dwaj profesorowie fizyki i chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego: Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski. Wyznaczyli również wartości krytyczne skroplonych gazów.

Sylwester Porowski - w 2001 r. polscy naukowcy z Centrum Badań Wysokociśnieniowych PAN zaprezentowali publicznie niebieski laser półprzewodnikowy, skonstruowany przez zespół prof. sylwestra Porowskiego w ramach programu rozwoju niebieskiej optoelektroniki.

Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - polscy matematycy zasłużyli się ogromnie podczas II wojny światowej. W 1932 roku trójka młodych matematyków - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - podjęła współpracę z Biurem Szyfrów polskiego wywiadu i złamała kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, chociaż Niemcy przez cały czas ulepszali maszynę. W lipcu 1939 roku Polacy przekazali swoją wiedzę na temat Enigmy aliantom. Po wybuchu wojny cała trójka zdołała zbiec z dwoma egzemplarzami maszyny do Rumunii, a następnie do Francji. Dzięki ich pracy, Anglik Alan Mathison Turing skonstruował bardzo szybką i precyzyjną maszynę do dekryptażu komunikatów Enigmy - Colossus.”

„Marek Kamiński (ur. 1964 r.) - pierwszy i jedyny człowiek na świecie, który zdobył dwa bieguny w jednym roku. W maju 1995 r. wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a w grudniu samotnie zdobył biegun południowy. Jest podróżnikiem, polarnikiem, autorem książek podróżniczych, fotografem i przedsiębiorcą.
Piotr Chmieliński - jedyny człowiek, który w 1986 r. przepłynął kajakiem całą długość Amazonki. Jest to jedno z pięciu najważniejszych osiągnięć eksploracyjnych ostatnich.


Jednymi z bardziej rzucających się w oczy błędów są literówki i błędne użycie wielkich liter w Menu, np.:
„Jak znależć pracę w Polsce?”, „Znajdz partnera biznesowego”, „Dzialalność naukowa”, „Nauki ścisle”, „Zdobywcy - niezwykle osiągnięcia”, „Kuchnia Polska”, „Język Polski”, „Aktualności Muzyczne”, „Szwedzka dynastia na Polskim tronie”.


http://www.poland.gov.pl/Stare,Miasto,w,Krakowie,%281978%29,7520.html




http://en.poland.gov.pl/Foreigners,in,and,about,Poland,,Nadia,from,Peru,11450.html


http://www.poland.gov.pl/Wyksztalceni,pracownicy,7024.html




http://www.poland.gov.pl/Waluta,i,kurs,wymiany,6214.html


http://publikacje.poland.gov.pl/files/Zakladki/Publikacje_off-line/PL/Polscy_Noblisci.pdf

Wniosek: Jeden plus za ogrom i wszechstronność materiałów. Za jakość, formę i treść – same minusy.


Ocena: 1

7. Walidacja
      Walidacja została przeprowadzona z wykorzystaniem narzędzi konsorcjum W3. Najbardziej wiarygodne narzędzie do sprawdzania stron pod kątem zgodności ze standardami (ponieważ Konsorcjum W3 jest odpowiedzialne ze różne standardy HTML i CSS).

 Walidacja strony głównej:

Ocena: -5,1
8. Mobilność


Liczba użytkowników przeglądających strony www z wykorzystaniem urządzeń mobilnych typu smartfony czy tablety jest coraz większa. Dlatego każdy większy serwis powinien mieć dostosowaną dla tych użytkowników wersję swojego portalu. Po raz kolejny Poland.gov.pl  zawodzi. Nie posiada wersji przystosowanej do urządzeń przenośnych. Elementy na stronie, jak i sama  „waga” strony głównej (735 777 bajtów) jest niesprzyjająca dla urządzeń mobilnych. Poniżej obraz serwisu Poland.gov.pl, jaki można obejrzeć na popularnej mobilnej przeglądarce internetowej – Opera Mini w wersji 5:




http://www.opera.com/mobile/demo/




Ocena: 1
Podsumowanie


      Oficjalny portal promocyjny Rzeczpospolitej Polskiej – Poland.gov.pl, administrowany przez zespół osób zatrudnionych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, to obraz upadku wszelkiej jakości – rozwiązań multimedialnych, jak i zasad poprawnej polszczyzny. Strona, mająca być wizytówką naszego kraju, tak w Polsce, jak i poza nią jest koszmarną plątaniną przypadkowości, nieaktualnych informacji i niespójności wizualnej.
      Portal w naszej klasyfikacji osiągnął wynik 8,9  na 70 punktów możliwych do uzyskania. Przypomnijmy – serwis posiada status rządowej witryny promocji Polski. Tymczasem jest przejawem braku profesjonalizmu i niekompetencji administratorów. Jak wskazują nagromadzone błędy – obsługa CMS dla niektórych to wyższa szkoły jazdy. Karygodnym błędem jest także ignorowanie potrzeb odbiorców. Wejście ze stroną do internetu musi być połączone z otwarciem na komunikację z jego użytkownikami. Bariera braku kontaktu z obsługą portalu może kosztować naprawdę wiele, przede wszystkim wizerunkowo. Jest to tym bardziej zatrważające, że wkrótce obejmujemy Prezydencję w UE i oczywistym jest, że wielu obcokrajowców będzie szukało rzetelnych informacji o naszym kraju. 
      To naprawdę przykre, że stopień ignorancji administratorów, koordynatorów i innych wątpliwych specjalistów odpowiedzialnych za tę witrynę może być tak wysoki. Nie sądzimy, by powyższa analiza wpłynęła na jakość kontentu na stronie, jednak chcemy, by dla wszystkich było jasne, że w przypadku serwisu o tak wysokiej randze, nie może być mowy o bylejakości.


      Stanowiska pracy związane z prowadzeniem portalu Poland.gov.pl, wynagrodzenie zasadnicze brutto + dodatek za wysługę lat (zaproponowane w ogłoszeniu naboru na dane stanowisko), podlinkowane do ogłoszeń o naborze na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych:





Zespół Gov-off

16 komentarzy:

  1. Dobra analiza. Pogratulować! Sporo dobrej roboty!

    OdpowiedzUsuń
  2. http://www.kpp.org.pl/ link do strony presell na "oficjalnej stronie Polski", patologia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko fajnie i w ogólności zgoda. Tyle tylko, że wytykacie niepoprawność językową na portalu, samemu popełniając w opracowaniu masę błędów językowych, w tym także rażących. O tym, ile błędów walidacji wypluwa gov-off.blogspot.com nawet nie będę wspominał.

    Fajnie, że punktujecie administrację, ale zauważcie belkę we własnym oku. Inaczej na usta cisnąć się będzie powiedzenie o kotle i garnku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Poproszę o nazwiska ludzi odpowiedzialnych za to !

    OdpowiedzUsuń
  5. Niezla analiza, powinni wam podziekowac i zaplacic za nia, dzieki niej mozna poprawic caly serwis zeby wygladal i dzialal jak trzeba ; )

    OdpowiedzUsuń
  6. jestem ciekawy dlaczego blog Gov-off powstał dzisiaj i dlaczego spośród tylu "wyjątkowych" serwisów administracji rządowej wybrał akurat ten portal. Może ktoś albo coś za tym stoi???
    mm lub pk i ekipa z Krakowa???

    OdpowiedzUsuń
  7. Powstał dzisiaj? Co to mm lub pk? a ekipa z Krakowa? :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Jak widzę w MSZ wzięli się za "pracę", wprowadzają poprawki:D, niektóre linki wyglądają już trochę inaczej - odwaliliście za nich kawał roboty. Ze swojej strony życzę im przyjemnej konsumpcji 13-tek, które zapewne ostatnimi czasy otrzymali z budżetu kraju, który tak umiejętnie promują:D:D:D:D Wprowadzenie poprawek to jak dla tych "specjalistów" pewnie zajęcie na najbliższy rok, ale chętnie będę śledzić jak sobie NIE radzą. Co za kaszana! Eksperci od siedzenia w fotelach?:D Mam nadzieję, że uderzyliście do mediów i oni zajmą się jeszcze szerszym nagłosnieniem sprawy - podjęliście inicjatywę w dechę! Inaczej, jak znam życie, to sprawa przycichnie. Gratuluję licznych odwiedzin na blogu. Czekam na więcej wpisów!

    OdpowiedzUsuń
  9. Lepiej - ja myśle, ze to ich najbardziej pracowity poniedziałek od lat:D, może nawet nadgodziny trzskaja...! No w sumie nie każdy serwis rządowy trafia na główną Wykopu:P

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy Katedra Informacji Naukowej i Bibliologii na UKW w Bydgoszczy wie, że korzystacie z jej metodologii w "analizie" portali? http://www.ankietka.pl/wyniki-badania/35081/ocena-portali-internetowych.html - prawie żywcem skopiowana...

    OdpowiedzUsuń
  11. Katedra Informacji Naukowej i Bibliologii na UKW w Bydgoszczy nie jest twórcą wspomnianej tutaj metodologii. Została wykorzystana tylko w czyjeś ankiecie. Nasza analiza bazuje tylko w niewielkiej części na owej metodologii.

    OdpowiedzUsuń
  12. prewencyjność zerżnęliście

    OdpowiedzUsuń
  13. Wzięliście zaniedbany serwis na warsztat i dobrze! może go poprawią. Zostanę waszym stałym czytelnikiem jeżeli utrzymacie w aktywności tego bloga dłużej, oczywiście dbając o nowe treści. Jednak dla waszego dobra przeczytajcie z uwagą i zrozumieniem co inni wyżej napisali. Jeżeli standardowe śmiecie pozostające po kopiowaniu z worda opisujecie pytaniem "Kawałek kodu html,css?" to nie świadczy o Was najlepiej jako o specjalistach tym bardziej że dokładnie widać co to jest za kod. Jeżeli już korci Was testować wersję mobilną strony to róbcie to za pomocą urządzeń mobilnych a nie symulatorów (które jednak pokazują inaczej) bo to jest żałosne w chwili gdy większość telefonów ma wbudowane przeglądarki.
    W mojej ocenie Wasz raport jest jakościowo porównywalny do ocenianej strony. Przykładowo jeżeli testujecie wyszukiwarkę to opiszcie jak testowaliście. Pojedyncze słowa znajduje zdaje się poprawnie (theatre - Wyniki 1 - 10 z 192). Może z frazami wyszukiwarka sobie nie radzi nie wiem nie sprawdzałem ale została opisana przez Was jako nie działająca.
    Uważam że robiąc tego typu analizę dość znaczącego serwisu internetowego należy podejść do zagadnienia z dużą uwagą, ale może za wiele wymagam od anonimowego admina prowadzącego darmowy serwis na darmowych kontach. Może w ogóle zabieram głos na blogu jakiegoś młodzieńca który czeka jak na zbawienie na pierwszego pryszcza?

    OdpowiedzUsuń
  14. Niestety w waszym serwisie też jest problem. Nie ma NAJPROSTSZEJ funkcji DRUKUJ ARTYKUŁ.

    OdpowiedzUsuń
  15. Haters will hate ? Co to ma do rzeczy czy ten blog przechodzi walidacje czy nie, czy analiza jest perfekcyjna pod każdym względem i nie posiada literówek ? Skupcie się na celu. Celem jest pokazanie patologii w Polsce i stworzeniu kiepskiej strony, która ma być wizytówka Polski i za którą my wszyscy płacimy. Nikt nie zapłacił właścicielom bloga za robienie tej analizy z naszych pieniędzy, więc nie oczekujcie, że zrobią ją za darmo idealnie, wykonując de facto pracę, która powinni wykonać urzędnicy ... A to czemu wybrali tą witrynę, a nie inną ? A co to ma do rzeczy ? Nie da się pisać o wszystkim, bo wtedy się pisze o niczym. Jak chcecie pisać o innej witrynie, to napiszcie sami taką analizę ... Ich wybór i to trafny i nic wam do tego. CIągle na tej stronie nie ma kontaktu wrrrr.

    OdpowiedzUsuń